Tenka pripažinti, kad mažai domimės apie gyvulius. To galime pasimokyti iš mūsų mažųjų. Nuo pat pirmų dienų jų pažintinės knygelės pilnos nuotaikingų paveikslėlių su karvutėmis, arkliukais, kačiukais, šuniukais, žąsiukais, avytėmis ir kitais. Visus juos mokoma mylėti, gerbti bei rūpintis. Visada naudinga ir tėveliams daugiau bei plačiau sužinoti ne tik apie gyvūnus, bet gal net pačią gyvulininkystę.
Pieno ūkių savininkai bei vadovai žodį krekenos bus ne kartą girdėję ir vartoję kasdieninėje kalboje. Šis gėrimas yra laikomas stebuklingu. Tai – mažų veršiukų skaniausias ir naudingiausias gėrimas. Jei ūkininkai, užsiimantys gyvulininkystę gali kasdien susidurti su krekenomis, tai paprastam miesto ar kaimo žmogui gali būti didi naujiena apie šį gėrimą. Norisi sužinoti daugiau.
Veršelio atėjimas į šį pasaulį gali būti prilyginamas žmogaus gimimui. Kiekviena minutė yra svarbi ir pats gimimo procesas trunka apie keliasdešimt minučių. Žinoma, moterims tai gali trukti ir kelis ar net keliasdešimt kartų ilgiau, tad šiuo atveju palyginimas gali būti nebūtinai teisingas. Labiau norime akcentuoti motinišką ryšį ir pirmuosius pieno arba krekenų lašus. Labai svarbu yra kiekvienam veršiukui suteikti teisę į krekenas.
Vos tik gimusiam veršeliui yra būtina gauti gero kokybės krekenas. Jos leis apsaugoti mažylį nuo ligų pirmas dvi jo gyvenimo savaites. Krekenos veršeliui gali būti sugirdytos naudojant čiulptuką, arba, jei nepavyksta, tuomet naudojamas zondas.
Visgi tikrai įdomu, kiek ką tik gimęs veršiukas galėtų išgerti krekenų? Jei, palyginimui, ką tik gimęs žmogaus naujagimis sugeba pasisotinti vos keliais motinos priešpienio lašais, tai naujai gimęs veršis po apsiveršiavimo turi būti pagirdytas bent trim ar net keturiais litrais geros kokybės krekenų. Tuo pat metu būtina ir po apsiveršiavimo pamelžti karvę. Viskas turi įvykti nepraėjus valandai po apsiveršiavimo.
Tikrai ne visos krekenos yra tinkamos ir vertingos. Tam yra atliekami specialūs tyrimai bei analizės. Labai svarbu ūkininkams nustatyti, kada krekenos yra netinkamos naudoti:
-
Prieš veršiavimąsi iš tešmens bėga pienas.
-
Po veršiavimosi iki melžimo iš tešmens bėga pienas.
-
Karvės tešmuo yra sužalotas.
-
Jeigu yra primelžta daugiau nei 10 litrai krekenų.
Taip pat svarbu, pasirūpinti ne tik gimusiu veršiuku, bet ir pačia karve. Pirmas karvės melžimas po apsiveršiavimo turi būti tinkamai atliktas. Tam reikalinga, kad prieš melžimą būtų nuplaunamas ir nusausinamas visas tešmuo ir dezinfekuojami speniai. Po melžimo procedūros speniai „uždaromi“ tirpalu. Jeigu bus nustatytas mastitas, tai melžimo aparatas turi būti dezinfekuojamas. Tai taip pat reikia atlikti ir po vakarinio šėrimo.
Kaip ir kiekvienos gyvybės atėjimas į šį pasaulį yra unikalus ir pilnas stebuklų, taip yra ir vienas jų – veršelis. Prisipažinkime, tikrai nesame daug apie tai skaitę ar domėjęsi, tad visos naujos žinios gali ateityje praversti. Pažinkime mūsų pasaulį ir domėkimės.