Psichinės sveikatos specialisto pasirinkimas

PsichologasPsichinė sveikata yra nė kiek ne mažiau svarbi už fizinę. O kartais dar net ir svarbesnė. Tačiau šių dalykų matuoti ir lyginti nereikėtų, nes svarbu palaikyti balansą ir tik tokiu atveju bus galima jaustis pilnavertiškai gerai. Kaip su fizine sveikata, taip ir su psichine: ne visada žaizdas gali užgydyti vien tik savo pastangomis, tad tam gali prireikti specialisto prisilietimo. Kas gydo fizinius negalavimus mes žinome: traumatologas ir chirurgas gydo traumas ir atlieka reikiamas operacijas, gastrologas gydo skrandžio bėdas, okulistas – akių, o ten kur reikia nukreipia šeimos gydytojas. O kas gydo psichinius ar psichologinius sutrikimus?

Šioje srityje specialistų daug mažiau. Juos galima išskirti į dvi kategorijas. Vienoje yra psichologai ir psichoterapeutai, o kitoje – psichiatrai. Psichologai ir psichoterapeutai gydo terapiniu būdu. Tai reiškia, kad jei turite nusiskundimų, susijusių su psichologija (nerimas, netektys, problemos šeimoje ar kiti išgyvenimai, charakterio problemos), tuomet šias problemas spręsti jums padės vienas iš minėtųjų specialistų pokalbio formoje.

Tai skiriasi nuo to, kaip gydo psichiatrai, kurie skiria gydymą vaistais ar paskiria hospitalizaciją. Ar jums reikia psichologo ar psichiatro pagalbos – nuspręs jus siunčiantis specialistas. Kartais yra paskiriamas abipusis gydymas, kuomet yra paskiriami vaistai ar hospitalizacija, tačiau kartu siūloma apsilankyti ir pas psichologą, individualioje arba grupinėje terapijoje.

Psichiatrijai nėra būtinas žmogiškasis ryšys. Jis nemaišo (niekas nesiskundžia, jei psichiatras yra malonus daktaras), bet tai nėra būtina psichiatro darbui atlikti. O psichologo atveju, žmogiškasis ryšys yra labai svarbus, todėl išsirinkti psichologą nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Kartais psichologo ar kito šios srities specialisto pasirinkimas be praktikos nėra įmanomas. Kitaip tariant, neapsilankius pas psichologą bent vieną kartą ir nepabandžius su juo bendrauti, nebus įmanoma iš anksto pasakyti ar jūs galėsite su juo palaikyti dialogą, ryšį, ar galėsime jam save atverti.

Nesvarbu, kad psichologas bus patyręs ir užsitarnavęs sau vardą kokybiškomis paslaugomis kitiems žmonėms. Jei jūs nejausite su juo ryšio, jei juo nepasitikėsite ir terapijoje nesijausite patogiai, tai jokio rezultato iš jos ir negalėsite tikėtis. Tai bus tik pinigų išmetimas į balą. Psichologai tą supranta ir tikrai nepriims asmeniškai, jei jūs apsilankę vieną kartą nuspręsite pas jį nebesugrįžti. Galiausiai tai yra jūsų sprendimas ir tikrai neturėtumėte jaustis nepatogiai, jei nebenorite lankyti konkrečios terapijos ar nebejaučiate tam poreikio. Viskas priklauso nuo tik nuo jūsų. Tačiau kartais apie tai naudinga pasikalbėti ir su pačiu specialistu, o tą patartina daryti ir nusprendus nutraukti terapiją, nes tai – reikšmingas sprendimas, kurį naudinga psichologiškai išgyventi ir išgvildenti kartu su savo terapeutu.

Kartais psichologo konsultacija reikalinga tik konkrečiam, vienetiniam atvejui, o tokiose situacijose čia aprašomas ryšys nėra tiek svarbus. Čia yra svarbiau pačios konsultacijos faktas ir psichologo (o kai kuriais atvejais – savanorio) gebėjimas kompetentingai ir profesionaliai reaguoti į jūsų situaciją.

Todėl psichologo, psichoterapeuto ar psichiatro pasirinkimas priklauso ne tik nuo specialisto kompetencijos, patirties ir profesionalumo, bet ir nuo mažiau apibrėžto jūsų – paciento – santykio su juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *