Apie testosteroną dažnai kalbama kaip apie raumenų, agresijos ar libido hormoną, tačiau šis stereotipas tėra paviršius. Vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad testosteronas veikia kur kas giliau – jis daro stiprų poveikį mūsų psichologinei savijautai, emocijoms, gebėjimui susikaupti ir net gyvenimo džiaugsmui.
Ne tik kūnas, bet ir protas
Testosteronas veikia centrinę nervų sistemą, ypač tuos smegenų regionus, kurie atsakingi už nuotaikos reguliavimą, motyvaciją, atlygį ir rizikos vertinimą. Hormonų receptoriai yra hipokampe, amygdaloje, prefrontalinėje žievėje. Tai zonos, kurios yra susijusios su emocijomis, atmintimi, sprendimų priėmimu.
Neuroendokrinologijos tyrimai rodo, kad testosterono kiekio sumažėjimas gali lemti depresijos simptomų padidėjimą, nerimą, apatiją ir net socialinį atsiribojimą.
(Zarrouf et al., 2009, Journal of Psychiatric Practice). Taigi, testosterono kraujo tyrimai padeda nustatyti, ar nuovargio, depresijos ar libido stokos priežastis gali būti hormonų disbalansas.
Testosteronas ir depresija
Vienas svarbiausių ryšių – tarp žemo testosterono ir depresijos. Vyrams, kuriems nustatytas hipogonadizmas (žemas testosterono lygis) – depresijos dažnumas yra žymiai didesnis.
- Tyrimas su daugiau nei 4000 vyrų (Shores et al., 2009) parodė, kad vyrams su žemu testosterono lygiu depresijos simptomų tikimybė padidėja daugiau nei du kartus.
- Kitas tyrimas (Zarrouf et al., 2009) parodė, kad testosterono terapija žymiai sumažino depresijos simptomus vyrams su žemu lygiu.
Skaityti straipsnį “Kaip testosterono lygis veikia psichologinę būklę?” »