Lenktynės tarp slaptos sekimo įrangos ir įrangos, skirtos jai aptikti ar neaktyvuoti, turbūt neturės pabaigos. Šiandien galima be apribojimų įsigyti ir vienos, ir kitos. Slaptos kameros, miniatiūriniai mikrofonai jau seniai nebestebina, tačiau šįkart pakalbėkime apie techniką, padedančią juos aptikti.
Tikriausiai teko matyti filmuose, kaip šnipai, užsidėję ausines, naudojasi keistus garsus skleidžiančiu prietaisu, panašiu į ant lazdos pritvirtintą anteną, kurią lėtai veda virš įvairių daiktų. Toks prietaisas, vadinamas NLJD (non linear junction detector), išrastas dar Antrojo Pasaulinio karo metais, tebenaudojamas ir dabar, žinoma, neatpažįstamai patobulėjęs. Tiesą sakant, tuometinis NLJD buvo skirtas visai kitam tikslui – surūdijusių vietų, esančių po dažais, paieškai lėktuvų korpusuose.
NLJD detektoriaus kaina gali siekti net keliolika tūkstančių eurų, tačiau pats šio prietaiso veikimo principas yra ganėtinai paprastas – į tam tikrą nedidelį sienos, lubų, baldo ar kito daikto paviršiaus plotą siunčiamas tam tikro dažnio signalas ir priimami bei analizuojami atspindžiai iš ten sumontuotų elektronikos prietaisų, savo sudėtyje turinčių puslaidininkių. Žinoma, paslėptų prietaisų paieška šiuolaikiniame biure ar namuose, kur ir taip pilna įvairiausios elektronikos, yra gerokai sudėtingesnė, nei būdavo prieš kelis dešimtmečius, tačiau ir patys NLJD detektoriai šiais laikais yra gerokai ištobulinti. Visgi tokia paieškos operacija atima daug laiko – standartiniame kambaryje gali trukti net kelias valandas, todėl atliekama tik tuomet, jei turima pakankamai laiko. Savaime suprantama, gerokai paprasčiau tokį prietaisą būtų naudoti mobiliojo telefono (net ir neįjungto) paieškai kalėjimo kameroje, tačiau kai nėra laiko apribojimų, nljd naudojami ir pilnai įrengtuose ofisuose ar gyvenamosiose patalpose.
Jei paklausite, ar toks prietaisas vertas savo kainos ir ar nėra universalesnių sprendimų, vienareikšmiško atsakymo negausite. Tokia įranga gaminama, vadinasi, jai ir paklausa yra. Kai kalbame apie rimtų objektų išvalymą nuo „blakių“, atsarga gėdos nedaro – tokiais atvejais naudojamos pačios įvairiausios priemonės, siekiant garantuoti, kad nebūtų pražiopsota jokia saugumo spraga.