Kada ir kur kreiptis dėl psichologinės pagalbos?

Psichiatrija LietuvojeĮvairūs psichologiniai sutrikimai yra ne visada laiku pastebimi, dėl to ir pagalba ne visuomet suteikiama laiku. Norint užkirsti kelią rimtesnėms psichinėms ligoms ar grėsmėms, reikia laiku kreiptis pagalbos. Tam gali padėti šeimos gydytojas, psichiatrijos klinika ar pokalbis su individualiai dirbančiu psichologu.

Laiku pastebėti tam tikrus sveikatos sutrikimus nėra lengva, o kai kalbama apie psichologinę žmonių būklę, tai tampa dar sunkiau, nes simptomai dažnai nematomi arba klaidingai manoma, kad jie yra kitų ligų požymiai. Pavyzdžiui, neretai pasitaiko, kad tam tikros psichologinės baimės ar stresas sukelia kitų ligų požymius, kurie pasireiškia fiziniais negalavimais, kaip apetito stoka, padidėjęs kraujo spaudimas, galvos ar pilvo skausmai, nemiga ir pan. Dėl to labai dažnai ieškoma tik ligų. Kreipiamasi į šeimos gydytoją, kuris skiria tyrimus. Tuomet siunčiamas pacientas pas tam tikros srities specialistus tolimesniems tyrimams ir taip sugaištama labai daug laiko. Kai nerandama diagnozės skiriamas simptominis gydymas t.y. slopinami simptomai, bet neieškoma skausmo priežasčių. Dėl to reikia ir patiems žinoti, kad galimi ne tik fiziniai negalavimai, kurie yra kažkokių rimtų ligų priežastis, bet ir psichologinės priežastys.

Dažniausiai žmonės kreipiasi į psichologus arba psichiatrus. Tam, kad žinoti apie šios specialybės atstovus ir žinoti, kur kreiptis, reikia suprasti kuo jie skiriasi. Esminis skirtumas tarp psichologo ir psichiatro – psichologas teikia tik konsultacijas, o psichiatras gali skirti ir medikamentinį gydymą vaistais. Taip pat yra skirtumai tarp šių specialistų žinių lygio, nes psichologais gali dirbti psichologijos studijas baigę asmenys. Jiems nebūtinas medicininis išsilavinimas. Tuo tarpu psichiatrai baigę medicinines universitetines studijas su pasirinkta psichiatrijos specializacija. Taigi, jie išmano šias ligas ir gali paskirti tinkamą gydymą. Tai gali būti tiek medikamentinis gydymas psichotropiniais vaistais, tiek ir gydymas taikant psichoterapiją. Šiuolaikinė psichiatrijos klinika siūlo įvairias paslaugas. Jose dirba tiek psichologai, tiek psichiatrai. Kreipiantis pagalbos, gali būti suteikta profesionali pagalba tiek esant paprastiems negalavimams, tiek ir sergant įvairiomis psichikos ligomis.

Kartais klaidingai manoma, kad kreiptis pagalbos dėl psichologinių problemų yra gėdinga ar tai niekuo nepadės. Šiuo metu psichologų ir psichiatrų darbo rezultatai labai geri ir daugeliu atvejų įvairios psichologinės problemos išsprendžiamos labai greitai. Nereikia bijoti kreiptis pagalbos, nes tik profesionali pagalba gali padėti vėl jaustis gerai ir atgauti gerą sveikatą. Tai teisingas sprendimas ieškoti pagalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *