Kaip vyksta fizinio asmens bankrotas?

Daugeliui teko girdėti apie asmens bankrotą, tačiau kaip iš tikrųjų vyksta šis procesas, žino nedaugelis. Be to, sklando daugybė mitų, tad dažnai suvokimas, kad iš tikrųjų yra asmens fizinis bankrotas būna neteisingas. Niekada nežinome, kada atsidursime sudėtingoje finansinėje situacijoje, todėl kiekvienam pravartu žinoti apie esmines bankroto procedūras. Proceso metu asmeniui suteikiama galimybė atsikratyti finansinės naštos ir atgauti mokumą.

Kas yra fizinio asmens bankrotas?

Pradėkime nuo fizinio asmens bankroto apibrėžimo – tai teisinis procesas, kurio pagrindinis tikslas yra atkurti asmens mokumą. Bankroto procesas gali vykti tik teisminiu keliu: iškeliama byla, teismas priima sprendimą. Detaliai šį procesą reglamentuoja specialus įstatymas ir kiti teisės aktai, tačiau būtina paminėti, kad ne visiems pavyksta sėkmingai užbaigti procesą ir bankrutuoti – galutinį sprendimą priima teismas.

Dažnai fizinio asmens bankrotas yra painiojamas su įmonių bankroto procesu. Dėl to kyla daugybė mitų. Pavyzdžiui, įmonės bankrotą gali inicijuoti ir kreditoriai, todėl dažnai skolų negrąžinančiam žmogui yra grasinama bankroto iškėlimu, nors tai teisiškai nėra įmanoma – asmens bankrotą gali inicijuoti tik pats bankroto siekiantis asmuo. Iš esmės fizinio ir juridinio asmens bankrotai yra skirtingi procesai, todėl jų nereikėtų painioti.

Kaip vyksta fizinio asmens bankroto procesas?

Šis teisinis procesas nėra labai paprastas ir apima daugybę veiksmų, todėl apžvelgsime tik principinę jo eigą. Taigi, pirmiausia, bankroto siekiantis asmuo turi informuoti savo kreditorius apie šį procesą. Tokiu būdu kreditoriai gali pareikšti savo reikalavimus. Skiriamas tam tikras įspėjimo terminas, o jam suėjus galima pateikti prašymą teismui.

Teikiant prašymą reikia pasirūpinti ir visa šūsnimi dokumentų: sutartimis, skolos rašteliais ir kt. – šie dokumentai turi pagrįsti turimus skolinius įsipareigojimus. Surinkti skolų dokumentus ne visada yra paprasta, todėl geriausia apie tai galvoti iš anksto arba kreiptis pagalbos į įmones, kurios padeda asmenims bankrutuoti.

Teismas išnagrinėja pateiktą informaciją ir priima sprendimą. Jei fizinio asmens bankroto byla yra iškeliama, suplanuojamas jos nagrinėjimas. Lietuvoje nagrinėjimas vyksta žodinio proceso būdu, o asmeniui reikia dalyvauti posėdžiuose. Šioje stadijoje į procesą faktiškai įsitraukia ir kreditoriai bei bankroto administratorius. Proceso trukmė priklauso nuo daugybės veiksnių – teismas nagrinėja pateiktus dokumentus, skolinius įsipareigojimus, jų aplinkybes ir kt.

Kas yra mokumo atkūrimo planas?

Teisminio bankroto bylas nagrinėjimo tikslas yra parengti mokumo atkūrimo planą. Jame numatomos priemonės, kurios riboja asmens išlaidas. Mokumo plano būtina laikytis, o tai prižiūri bankroto administratorius. Jis paskirsto ir asmens pajamas, mažina kreditorinius įsipareigojimus.

Tik sėkmingai įvykdžius mokumo atkūrimo planą galima bankrutuoti. Teismui pripažinus asmenį bankrutavusiu yra nurašomos likusios skolos, atkuriamas mokumas. Reikia pabrėžti, jog tam kad fizinio asmens bankrotas būtų sėkmingas, būtina sąžiningai laikytis plano ir stengtis sumažinti savo skolinius įsipareigojimus. Žinoma, tai nėra tokia jau lengva užduotis, todėl ne visi ryžtasi inicijuoti asmeninio bankroto procesą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *