Lietuvos gyventojai gali gauti paramą šilumos siurbliams oras vanduo ir saulės elektrinėms įsidiegti. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kompensuoja apie 50 % išlaidų, keičiant iškastinį kurą naudojančius katilus ir krosnis į šilumos siurblius oras oras, oras vanduo, žemė vanduo, vanduo vanduo. Visi šie siurbliai veikia naudodami elektros energiją. Su valstybės parama galima įsidiegti saulės elektrinę, kuri gamins labai pigią elektrą. Iš to laimi tik vartotojas, nes jis gauna kompensacijas šilumos siurbliams ir saulės elektrinei, o juos įdiegęs ženkliai sumažina elektros, namo šildymo, karšto vandens rengimo kaštus.
Parama šilumos siurbliams oras vanduo
Daugiau dėmesio skirsime šilumos siurbliams oras vanduo, nes jie dažniausiai pasirenkami dėl didelio efektyvumo, karšto vandens ruošimo ir geros įrenginių kainos.
Norint gauti paramą šilumos siurbliams oras vanduo reikia:
-
atlikti analizę ir remiantis ja pasirinkti tinkamą šilumos siurblį;
-
pateikti prašymą paramai gauti į APVA sistemą (iki 2022 metų vasario 1 dienos);
-
gavus atsakymą dėl kompensacijos skyrimo, išmontuoti ir sunaikinti senas šildymo sistemas;
-
per nustatytą laiką įrengti naują, efektyvų šilumos siurblį.
Išlaidas sumažins atsinaujinantis energijos šaltinis
Gavus paramą šilumos siurbliams oras vanduo verta pagalvoti apie dar mažesnes elektros sąskaitas. Jas sumažins saulės elektrinė. Reikiamos galios jėgainė pagamina visą metų elektros poreikį, net jei namas naudoja nemažai energijos dėl šilumos siurblių ir kitų buitinių prietaisų. Saulės jėgainei taip pat galima gauti paramą, kuri kompensuoja apie 30 % jos kainos. Įrengus jėgainę iš karto sumažės elektros išlaidos mažiausiai 3 kartus, nereikės atskirai mokėti už šildymą ar karšto vandens ruošimą, nes šį darbą puikiai atliks elektrą naudojantis šilumos siurblys. Tai ne tik ekonomiškas, bet ir patogus sprendimas, nes siurbliams nereikia nuolatinės priežiūros, o jų valdymas paprastas, galimas per atstumą.
Parama šilumos siurbliams oras vanduo ir saulės elektrinei kartu sudėjus kompensuoja daugiau nei trečdalį įrenginių kainos, todėl jie atsiperka per trumpesnį laikotarpį. Pavyzdžiui, 5 kW galios saulės jėgainė atsiperka per 4-5 metus.