Apie ratus ir kelius

Ar kada nors atkreipėte dėmesį, kokios grėsmingos atrodo sunkvežimių padangos, kaip jos nedera miesto kelyje, ir kaip puikiai atrodo kaimo vieškelyje ar purviname lauke, miško take? Koks takas, toks ir ratas. Štai plentinio dviratuko padangėlės turbūt yra pačios ploniausios iš visų transporto priemonių, riedančių keliu. Ir nieko nuostabaus, juk dviratis yra toks lengvas ir mielas daiktas, kad su juo kažkaip turi važiuoti lyg skristum. Kuo plonesnės ir lygesnės dviračio padangos, tuo lengviau įsileki keliu. Kuo didesnės ir tvirtesnės sunkvežimių padangos arba traktorių padangos, tuo sunkesniais keliais ir su didesniais kroviniais jie galės keliauti.

Sunkvežimis

Didelė padangaJeigu kur nors važiuojant kelyje sutinkame sunkvežimį, jį iškart lenkiame. Vairuotojas nesidairo į lenkiamą automobilį, nes tuo metu rizikuodamas atlieka sudėtingą manevrą, tačiau keleiviai neretai tiesiog prikaustyti žiūri, kaip aplenkiamas sunkvežimis. Jis aukštas, ir mes matome tik kaip grėsmingai sukasi sunkvezimiu padangos. Kūnu pereina pagaugai ir viskas pasidaro aišku – viskas čia taip ir turi, ir turėtų būti. Sunkvežimis veža sunkiai, todėl ir priekaba jo pilna. Todėl ir ratai tokie dideli. Kas būtų, jeigu jis dabar staiga paslystų, jeigu jį sumėtytų? Vien nuo minties pašiurpsta plaukai, o tada nebesinori apie tai galvoti. Tačiau sunkvežimis kelyje jaučiasi saugiai. Mažai kas jam galėtų pasipriešinti. O važiuoti tenka labai atsargiai, jeigu vežamos malkos, rąstai, ar kas nors labai stambaus.

Traktorius

Kitas kelio monstras – traktorius. Jo padangos dar išraiškingesnės. Ir jos yra ne vienodo dydžio. Jeigu sunkvežimio padangos yra lygesnės, panašios į vilkikų, tačiau jų daugiau, tai traktoriui užtenka ir standartinio kiekio, tačiau tos padangos panašios į krumpliaračius – toks jų ryškus reljefas. Vaikai mėgsta turėti darželiuose parsivertę keletą padangų. Jeigu ten patenka traktoriaus arba sunkvežimio padanga – tai ji būna tikra padangų karalienė. Kadangi nerasi kitos tokios didelės padangos. Ji ir titanikas, ir lėktuvas, ir dangoraižis. Naudojamos traktoriaus padangos gali važiuoti pačiais blogiausiais keliais ir ten neužklimps. Ar rausis per žemes, ar per miško smėlį, ar per vandeniu apsemtą gatvę.

Vilkikas

Įdomu stebėti, kaip atrodo nevažiuojantis ir važiuojantis vilkikas, kaip sukasi jo ratai. Dažniausiai tik važiuojant pastebėsime, kad kai kurie jo ratai ir padangos yra pakelti bei nesisuka. Tai – gudriai įmontuotos atsarginių ratų poros, kurias galima būtų naudoti, jeigu to prireiktų. Vilkikai turi važiuoti labai atsargiai.

1 mintis apie “Apie ratus ir kelius”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *